Haber

İHH, Afganistan’da uyuşturucu bağımlılarının tedavi gördüğü hastaneyi yeniledi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’ın başkenti Kabil’in merkezinde bulunan ve uyuşturucu bağımlılarının tedavi edildiği Cangalak Hastanesinin tadilat ve tamiratını yaptı.

Hastanenin duvarları yine sıvandı ve boyandı, yalıtımı yapıldı, kapılar değiştirildi, çatı yalıtımı yapıldı, tuvalet ve banyolar ile kanalizasyon sistemi yenilendi.

Ayrıca hastaneye 250 battaniye ve çarşaf yardımında bulunuldu.

Yenilenen hastanenin açılış merasimine Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliğinden yetkililer, Taliban Geçici Hükümetinin Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Habibullah Ahundzade ve İHH Afganistan Koordinatörü Mücahit Kılıç katıldı.

Kılıç, yaptığı konuşmada, vakıf olarak Afganistan’da nizamlı yardımlarda bulunduklarını belirterek bunun devam edeceğini kaydetti.

Kılıç, “Uyuşturucu ile mücadele kapsamında daha önce de bu hastanemize ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulunmuştuk. Uyuşturucu bağımlılığı maalesef Afganistan’da temel sorunlardan biridir. Nitekim bazı raporlara göre, ülkede 5 milyondan fazla bağımlı olduğu belirtilmektedir. Biz de İHH olarak toplumun ihyası amacıyla bu konuda elimizden geleni yaparak bu alandaki projelerimizi sürdürmeyi ve artırmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

Ahundzade de Türkiye ve kurumlarının Afganistan’a yönelik yardımlarının ülke halkına önemli katkıları olduğunu vurgulayarak Türkiye’ye, kurumlarına ve İHH’ye teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu