Ekonomi

Petrolde haftalık yükseliş serisi devam ediyor

ABD ham petrolü, fiyatları Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelerine çıkaran beş haftalık bir serinin ardından varil başına 80 doların üzerinde kaldı. ABD ham petrol göstergesi bu ay neredeyse yüzde 14 artarak onu Ocak 2022’den bu yana en büyük ilerleme rotasına soktu. Bu, neredeyse yirmi yıldır Temmuz ayının en uygun performansı.

Daan Struyven ve Yulia Zhestkova Grigsby’nin de aralarında bulunduğu Goldman Sachs analistleri, Brent petrolünün Aralık ayına kadar varil başına 86 dolar olacağı tahminlerini yeniden teyit eden bir notta, “Rekor talep ve Suudi arz kesintileri açıkları geri getirdi. Pazar büyümesi karamsarlık verdi” dedi. .

Bir dizi petrol ilerlemesi, New York’taki vadeli işlemlerin yıl başından bu yana kayıpları sildiği anlamına geliyor ve Fed’in parasal sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmeye yaklaştığına dair beklentiler de dolar zayıflarken ralliye yardımcı oluyor. Bu hafta açıklanacak ABD istihdam verileri muhtemelen sağlıklı bir talep görünümüne işaret ederken, Çin’in en büyük ithalatçısı ekonomisini canlandırmak için teşvik vermeye devam ediyor.

OPEC+ temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya’dan azalan arz, ham petrol görünümünü iyileştirdi. Bu ayın başlarında, Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın ham petrol ihracatını Ağustos ayında günde 500.000 varil azaltacağını ve Suudi Arabistan’ın arz kesintilerini önümüzdeki ay uzatacağını söyledi.

Çin’den gelen veriler, imalat sektörünün Temmuz ayında dördüncü ayda daraldığını, imalat dışı sektörlerin ise beklenenden daha yavaş büyüdüğünü gösterdi.

guce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu