Ekonomi

USD/TL’de yeni haftanın ilk fiyatlaması

Üç günlük tatilin ardından yurt içi piyasalar, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylamasına bir hafta kala son süreci başlatıyor. Erdoğan CNN’e verdiği röportajda faiz indirimlerine devam edeceğinin sinyallerini verdi. TCMB nakit avans düzenlemesini geri çekti. Dolar/TL ilk kez 20 seviyesini kırarak rekor kırdı.

Erdoğan’ın faiz açıklamasının ardından Perşembe günkü TCMB toplantısı ve Pazar günkü seçim öncesi dolar/TL yeni haftaya 20’leri kırarak rekor kırarak başladı. Ortalama yüzde 4,3’lük artışla 20,6588’e kadar yükselen dolar/TL, daha sonra bazı kazanımlarını geri vererek 19,82’de istikrar kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle piyasaların kapalı olduğu 19 Mayıs’ta CNN International yayınına verdiği röportajda, seçimin ikinci turunu kazanması halinde faiz oranlarının daha da düşeceğini açıkladı.

“Faiz sebep, enflasyon sonuç” tezini yineleyen Erdoğan, “Şu anda faiz yüzde 8,5’lerde ve enflasyon düşüyor, daha da düşecek. Faizle birlikte enflasyon da mutlaka düşecek” dedi. Bu ülkede ve halkım kendini çok daha rahat hissedeceği bir konumda olacak. Bunu bir ekonomist olarak söylüyorum, yani hayali değil. Böyle bir durum olmasaydı zaten zaten başımıza gelmezdi.”

ABD ve Avrupa’daki faiz artışlarına rağmen enflasyonun yükseldiğini belirten Erdoğan, programın sunucusu hakkında, “Sonucu alacağız. Seçimden sonra bunun azaldığını ve bu sonuca ulaştığımızı göreceksiniz. Beni takip et”.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 19 Mayıs’ta kredi kartı nakit avans düzenlemesi konusunda geri adım attı. Kredi kartlarında makro ihtiyati tedbir uygulaması kaldırılmıştır. Nakit avans çekme işlemlerinde menkul kıymet tesis etme şartı uygulanmayacaktır.

cinehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu