Haber

Yurt dışından getirilen Levent Göktaş serbest bırakıldı

Akademisyen Necip Hablemitoğlu Anı Kara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde cinayetten yargılanan Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır, Enver Altaylı ve Aydın Köstem’in tahliyesine karar verildi. Dolayısıyla belgede tutuklu zanlı bulunmuyordu. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı olarak kırmızı bültenle aranırken Bulgaristan’da yakalanıp iade kararı verilen emekli albay Levent Göktaş, getirildiği Türkiye’de tutuklandı.

Cumhuriyet savcısı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dinlenmesini istedi

Sanıkların yargılanmasına Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar eski asker Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır ve eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuklu sanık Mehmet Narin katıldı. Duruşmada Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ve kızları da hazır bulundu.

Hablemitoğlu ailesinin avukatı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hasan Atilla Uğur, Abdurrahman Şimşek, Ferhat Ünlü, İrfan Fidan, Mustafa Çalışkan, Tamer Topsakal ve Tuncay Özkan’ın tanık olarak dinlenmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması talebini mahkemenin takdirine bırakırken, Tuncay Özkan’ın ifadelerinin belgelenmesinin ardından dinlenmesini ve sanıkların tutukluluklarının devamını istedi.

Dolayısıyla belgede tutuklu zanlı yok.

Mahkeme, Abdurrahman Şimşek, Ferhat Ünlü, Tuncay Özkan ve Hasan Atilla Uğur’un tanık olarak dinlenmesine, Abdullah Gül’ün dinlenme talebinin ise tüm deliller toplandıktan sonra karara bağlanmasına karar verdi. Mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı İrfan Fidan ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın yanı sıra Hablemitoğlu’nun öldürülmesinden birkaç gün önce Eskişehir’de katıldığı konferans ve izlediğinden şüphelenilen iki kişinin görüntülerinin dinlenmesi talebini reddetti. Hablemitoğlu, cinayetinden kısa bir süre önce alışveriş yaptığı çarşıda. belgeyi eklemeye karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Göktaş, Emek, Mumcuoğlu, Bozkır, Altaylı ve Köstem’in mevcut delil durumunun sanıklar lehine değişebileceği ihtimali nedeniyle tahliyesine karar verdi. Dolayısıyla dosyada tutuklu zanlı bulunmuyordu.

Tutuksuz yargılanan sanık Altaylı, daha önce ‘FETÖ üyeliği’ ve ‘casusluk’ suçlarından ceza aldığı için cezaevinden tahliye edilmedi.

haberhonaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu