Ekonomi

Enflasyon düşüş trendine girdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki aydan itibaren devreye girecek olan baz etkisiyle, Yİ-ÜFE’de olduğu gibi enflasyondaki düşüş eğilimini bu ay daha keskin bir şekilde hissetmeye başlayacağız” dedi.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kasım ayında tüketici enflasyonunun yavaşlayarak yüzde 84,39’a, yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) yıllık bazda ise yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilediğine dikkat çekti.

Beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonun zirveyi geride bıraktığını ve düşüş eğilimine girdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının görece sakin seyri ve küresel koşullardaki bazı iyileşmelerin yanı sıra, Türk Lirası cinsinden devreye aldığımız kur korumalı mevduatların ve daha birçok önlemin sağladığı istikrarlı duruşun etkili olduğu şüphesizdir.” “Yİ-ÜFE’de olduğu gibi bu ay kendimizi daha keskin hissetmeye başlayacağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım gücünü savunmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu